Ugrás a tartalomra

ESG törvény összefoglalása / lefordítása

A 2023. évi CVIII. törvény célja, hogy elősegítse a fenntartható finanszírozást és a felelős vállalati működést Magyarországon. A törvény kimondja, hogy a vállalatoknak figyelembe kell venniük a környezeti, társadalmi és irányítási (Environmental, Social, Governance, rövidítve ESG) szempontokat, amikor tevékenységeiket végzik, és nyilvánosságra kell hozniuk ezekkel kapcsolatos információikat.

Kikre vonatkozik a törvény?
A törvény elsősorban nagyvállalatokra és közérdeklődésre számot tartó cégekre vonatkozik. Azok a vállalatok tartoznak ide, amelyeknél az éves mérlegfőösszeg meghaladja a 10 milliárd forintot, vagy az éves nettó árbevétel eléri a 20 milliárd forintot, és 250-500 főt foglalkoztatnak. A kisebb vállalkozásokra (kis- és középvállalkozásokra) csak akkor vonatkozik a törvény, ha önként vállalják az ESG adatszolgáltatást, vagy ha erre valamilyen szerződés vagy jogszabály kötelezi őket.

Mit kell tenniük a vállalatoknak?
A törvény megköveteli, hogy a vállalatok évente ESG-jelentéseket készítsenek. Ezek a jelentések arról szólnak, hogy a cég milyen környezeti és társadalmi kockázatokkal néz szembe, hogyan kezelik ezeket, és milyen hatásuk van a környezetre és a közösségekre. A jelentéseknek nyilvánosnak kell lenniük, hogy bárki megismerhesse azokat.
A jelentések készítése során fontos az úgynevezett „kettős lényegesség” elve, ami azt jelenti, hogy nemcsak azt kell bemutatni, hogy a fenntarthatósági kérdések hogyan befolyásolják a vállalatot, hanem azt is, hogy a vállalat hogyan hat a környezetre és a társadalomra.

Hogyan segít a törvény a vállalatoknak?
A törvény támogatást is biztosít a vállalatok számára, hogy megértsék és teljesítsék az ESG követelményeket. Különböző programok segítik a cégeket abban, hogy ESG-tanácsadókat alkalmazzanak, és megfelelő rendszereket alakítsanak ki a fenntarthatósági adatok gyűjtésére és elemzésére. Az ESG tanúsítók pedig ellenőrzik a jelentések hitelességét, és megerősítik, hogy a vállalatok tényleg az előírások szerint működnek.

Mi történik, ha egy vállalat nem tartja be a törvényt?
Ha egy vállalat nem teljesíti a fenntarthatósági kötelezettségeit, például, ha nem megfelelően kezelik a környezeti vagy társadalmi kockázatokat, akkor a hatóságok ellenőrzést végezhetnek, és korrekciós intézkedéseket írhatnak elő. Ilyen esetekben a vállalatnak lépéseket kell tennie a problémák megoldására, akár a beszállítói lánca mentén is.

Mi a célja a törvénynek?
A törvény végső célja az, hogy a magyar vállalatok hozzájáruljanak az európai zöld megállapodás és a globális fenntarthatósági célok eléréséhez. Azzal, hogy a cégek nyilvánosságra hozzák fenntarthatósági teljesítményüket, és megfelelően kezelik a környezeti és társadalmi kockázatokat, növelik az átláthatóságot és javítják a felelős üzleti működést. Ez nemcsak a környezet és a társadalom számára előnyös, hanem a vállalatok hosszú távú fenntarthatóságát is biztosítja.

Ez a törvény segíti a cégeket abban, hogy átláthatóbbak legyenek, és hosszú távon is felelősségteljesen működjenek.