ESG Határidők
Az ESG magyar szabályozásával kapcsolatos fontosabb határidők és kötelezettségek a fenntarthatósági jelentéstételhez és megfeleléshez kapcsolódnak, amelyek az Európai Unió irányelveit és a magyar jogszabályokat követik. Íme a legfontosabb pontok:
1. 2023. évi CVIII. törvény hatályba lépése
Dátum: 2023.
Kötelezettség: A törvény hatályba lépésével a vállalatoknak kötelező fenntarthatósági jelentést készíteniük az ESG-vel kapcsolatos teljesítményükről.
2. Fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettség
Dátum: 2024-től.
Kötelezettség: Az első fenntarthatósági jelentés benyújtása azon vállalatok számára, amelyek az ESG kritériumoknak való megfelelést követően kötelesek átlátható jelentést készíteni.
3. Uniós szabályozás (CSRD – Corporate Sustainability Reporting Directive)
Dátum: 2025. január 1.
Kötelezettség: Az EU által elfogadott CSRD irányelv szerint a nagyvállalatoknak és bizonyos közepes méretű cégeknek a 2024-es pénzügyi évről szóló ESG jelentésüket 2025-ben kell elkészíteniük.
4. Kis- és közepes vállalkozások (KKV-k) jelentési kötelezettsége
Dátum: 2026.
Kötelezettség: Azok a közepes méretű vállalatok, amelyek korábban nem tartoztak a jelentéstételi kötelezettség alá, 2026-tól kötelesek lesznek ESG jelentést készíteni.
5. Rendeletek és részletszabályok alkalmazása
Dátum: 2023-2024 folyamán.
Kötelezettség: A magyar kormány és az uniós szervek rendeletek és útmutatók kiadásával finomítják az ESG-jelentések elkészítésének szabályait, amelyeket a vállalatoknak alkalmazniuk kell.
6. Középtávú határidők a „Zöld” beruházások jelentésére
Dátum: 2030-ig.
Kötelezettség: A vállalatoknak folyamatosan figyelemmel kell lenniük a fenntartható beruházásokra vonatkozó célok teljesítésére, beleértve a karbonsemleges működés felé való elmozdulást.
Ezek a határidők a vállalatok ESG szabályozással kapcsolatos jelentéstételi kötelezettségeinek főbb mérföldkövei Magyarországon. A pontos eljárások és további részletek a rendeletek, irányelvek és jogszabályok további kidolgozása során egyértelműsödnek.